Vývoj senzorické integrace u dětí

V dnešní digitální době, kdy obrazovka postupně nahrazují hru na čerstvém vzduchu, zůstávají naše děti nové – jak správně vnímat a zpracovávat svět kolem sebe? Senzorická integrace se stává klíčovým nástrojem, který pomáhá obnovit ten přirozený kontakt s přírodou, který je zásadní pro jejich vývoj. Představte si, že díky pečlivě vybraným hrám a cvičením dokážete podpořit smyslové vnímání, zlepšit koordinaci pohybů a zlepšit stabilitu vašeho dítěte. V následujícím textu se objeví, jak metody senzorické integrace napomáhají k harmonickému růstu a proč je tento přístup stále důležitý.
Co to je senzorická integrace?
Senzorické procesy jsou způsob, jakým náš nervový systém přijímá a zpracovává informace z našeho těla a okolního světa. Díky těmto procesům umíme správně reagovat na podněty, budovat mezilidské vztahy, vyjadřovat emoce a kontrolovat své chování.
Pokud z nějakého důvodu nejsou signály z jednoho nebo více smyslových orgánů správně zpracovány, dítě má vývojové problémy. Co jsou senzorické poruchy? Jedná se o:
- strach ze zvuku;
- neschopnost jasně určit vzdálenost k objektům;
- nepříjemné pocity z dotyku;
- koordinační problémy;
- porucha vnímání;
- rychlá únava atd.
Správná smyslová integrace a vývoj řeči spolu také souvisejí. Po přečtení informací o senzorických poruchách se mnoha rodiče domnívají, že právě to je zdrojem všech problémů jejich dítěte! Pro přesnou diagnózu je však třeba konzultovat neuropsychology, neurology a další specialisty na senzorickou integraci. Oni prozkoumají smyslové vnímání dítěte, diagnostikují problém a poskytnou senzomotorickou terapii. Jedná se o komplex her a aktivit pro rozvoj problematických funkcí mozku.
Hry a cvičení s prvky senzorické integrace

Hlavním účelem hry na smysly je rozvoj, posilování a optimalizace senzorických podnětů nervového systému dítěte. V průběhu těchto her dítě:
- dotýká různé předměty;
- seznamuje se s chutí, vůní a zvuky;
- zabývá se nekomplikovanou gymnastikou;
- snaží se určit polohu těla v prostoru a další.
K senzorické stimulaci dítěte se používají následující prvky:
Masážní ortopedické podložky

Pomáhají obohatit hmatové zkušenosti dítěte. Kvalitní ortopedický koberec pro děti najdete v katalogu Ortek. Podíváme se na několik možností senzorické terapie.
- Například dřevěná masážní podložka „Ježek“. Její výstupky trénují svaly nohou a lze je využít i k hmatové stimulaci jiných částí těla. Dřevo je šetrné k životnímu prostředí a odolné.
- Masážní podložka “Přírodní oblázky” d 44 cm. Je vytvořena z přírodních oblázků z Černého moře, přitahuje pozornost a nutí vás dotknout se jich nohou.
- Masážní podložka „Mega Mix“. Skládá se z 16 prvků s jedinečným reliéfním povrchem a barvou. Hygienický a hypoalergenní materiál aktivně stimuluje dětské nohy, můžete se plazit a ležet na něm.
- Masážní podložka s efektem mořských oblázků 150×40 cm. Velká plocha umožňuje dítěti dotýkat se úhledných „oblázků“ pro zábavu a seznámit se s pestrými barvami.
- Masážní podložka s deskovou hrou s 8 prvky. Hrát mohou 1 až 4 osoby, které plní úkoly přímo na podložce – děti budou z této zábavy nadšené.
Hmoty na tvoření
Jedná se o plastelínu, modelínu, hlínu, těsto, kinetický písek atd. Rozmanitost barev a přítomnost zápachu povzbuzuje zájem dítěte o hmatové hry.
Gravitační prvky
Patří mezi ně různé houpačky, houpací sítě z lycry, trampolíny, posuvné fitbaly, skluzavky a mnoho dalšího. Při interakci s těmito předměty dítě aktivně využívá vestibulární systém a zlepšuje koordinaci pohybů.
Kouzelné předměty
Jedná se o dekorativní girlandy, barevné prvky kombinované s monochromatickým prostředím, kaleidoskopy a svítící balonky. Tyto aktivity rozvíjejí zrakové vnímání dítěte a seznamují ho s barvami, velikostmi a tvary.
To vše je skvělé pro smyslové hry pro nejmenší.
Kde se naučit senzorické integrace? Je to poměrně složitá věda, která vyžaduje komplexní přístup. Nejlepší je poradit se s odborníky. Přitom pomůcky pro senzorickou integraci lze bezpečně používat doma, je to ku prospěchu dítěte. Masážní ortopedické podložky i vše, co potřebujete pro smyslovou integraci vašeho dítěte, najdete na webových stránkách https://ortek.cz/.
Komentáře k článku