Hana Šormová: Zeměpisné hry Tuláčkův svět se rodily 10 měsíců
Na sociálních sítích je Hana Šormová známá hlavně jako zakladatelka webu Na nomádské stezce. Letos spolu s partnerem přivedla k životu nový projekt určený zvídavým dětem s názvem Tuláčkův svět. Jedná se o zeměpisné hry, které děti chytí a nepustí. Spojila v nich vášeň k cestování s podporou kreativního myšlení i přirozenou chutí dětí učit se. Jak vypadá Tuláčkův svět? Jak vznikal? Kolik stojí uvedení nového produktu na trh a co všechno to obnáší?
Kreativní zeměpisné hry pro děti
Co bych o Tuláčkově světě měla říct svým dcerám, abych v nich probudila zvědavost? Jak bys své zeměpisní hry představila dětem?
Holky, pojďte si postavit vlastní svět s vesničkami, lesy, jezery, sopkami, zvířátky i historickými památkami. Dokonce i iglú nebo prales tam můžete mít. Podívejte se, mám tu vědomostní zeměpisnou hru, kde si pomocí magnetické mapy a hromady magnetek s obrázky postavíte vlastní evropskou říši, pak ji můžete zbourat a postavit ještě velkolepější.
Navíc v té hře jsou dvě pohádkové postavy – zvídavý mluvící lvíček Tuláček a děvčátko Haneka. O nich je tu celá ilustrovaná knížka, jak po té Evropě cestují a zažívají různá dobrodružství. Abych nezapomněla, s hrdiny můžete vymýšlet vlastní pohádky, znázornit je magnetky na mapě a díky tomu soutěžit o další Tuláčkovu hru, hračku nebo knížku. Půjdete si hrát se mnou do Tuláčkova světa? Schválně, kdo z nás postaví nejzajímavější Evropu?
Tak na tohle bys naše nejmladší dcery nalákala. Jak bys projekt představila rodičům?
Tuláčkův svět přináší řadu her a hraček, díky kterým děti ve věku 5–11 let získávají přehled o světě, kde žijí. Hlavní produkt se jmenuje KVIZ alias Krabice Vědomostní I Zábavy. Ráda tento box přirovnávám ke stavebnici lego. Základovou deskou pro stavění je velká barevná magnetická mapa Evropy, která se snadno sbalí do tubusu na cesty. Na mapu děti přikládají magnetky. Jedna sada magnetek zahrnuje vždy jedno téma (fauna, flóra, památky, evropská TOP) a představuje tak mini stavebnici v legu.
Měla jsem pouhý týden na vymyšlení nového jména, opravu textů v knížce a řešení nové ochranné známky, koupi domény.
Některé magnetky mají svá místa označená vlajkou, kam patří na mapě. Díky tomu se děti například dozvědí, kde v Evropě by narazily na ledního medvěda, kde se nachází nejdeštivější místo či jaké je typické zvíře pro pobřeží Španělska. Ale nikdo děti nenutí magnetky skládat na svá místa. Naopak, hra nemá pravidla a je každý den jiná. Jeden den si postaví mapu plnou zvířátek a mají tak svou vlastní evropskou zoo. Podruhé vymyslí pohádku – lvíčka s Hanekou pošlou třeba do Řecka, protože tam byly na prázdninách. Vedle postaví sopku a ta v jejich očích zrovna vybuchuje, proto lvíček s Hanekou musí rychle utéct do nedalekého Slovinska, kde narazí na vlka. A pohádka začíná…
To ale nejsou jediné hry. Magnetky jsou navržené tak, aby se s nimi dalo hrát pexeso, tripexeso, vědomostní plácaná či hra jménem Kde leží Uppsala. Plánujeme Tuláčkův svět dále rozšiřovat o další magnetické sady, o mapu ČR.
Čím více si děti hrají, tím snáze se naučí poznatky o Evropě. Navíc se do hry zapojuje fantazie. A je to právě kreativita s fantazií, která nám dospělákům leckdy při řešení problémů chybí. Proto je dobré ji u dětí posilovat a dále rozvíjet.
Kreativní a vědomostní hry = podpora zvídavých a nadaných dětí
Jsi velká cestovatelka, propagátorka práce na dálku. Líbí se mi, že jsi spojila svou vášeň a vložila ji do dalšího projektu. Uvažovala jsi při vzniku projektu vždycky tímto směrem, nebo sis řekla „vymyslím něco pro děti“?
Abych pravdu řekla, jako studentka vysoké školy jsem moc o podnikání neuvažovala, tehdy jsem ani nevěděla, že jde na dálku pracovat. To všechno teprve mělo do mého života přijít. Ale jedno jsem věděla už na gymnáziu – že chci pomáhat nadaným a zvídavým dětem se dále rozvíjet.
Proč? Pramení to hlavně ze špatné zkušenosti, kterou jsem si jako žačka talentovaná na matematiku zažila právě v dobách studií. Tehdy jsem si uložila slib, že chci v tomto systému něco změnit. Nevěděla jsem samozřejmě jak. Uběhlo více než 12 let a najednou se zrodil Tuláčkův svět. A s ním konečně i má tištěná a bohatě ilustrovaná knížka pro děti. Mí rodiče by vám prozradili, že do deníčku jsem si psala vymyšlené příběhy, jakmile jsem se naučila ve škole psát.
10 měsíců od nápadu k realizaci
Jak dlouhá doba uběhla od nápadu k realizaci? Co všechno to obnášelo?
První nápad na Tuláčka, kterého jsem tehdy nazývala Flíčkem, přišel v prosince 2019. Projekt šel do světa 29. září 2020. Takže od nápadu k realizaci uběhlo dlouhých 10 měsíců, kdy se koncept celého projektu včetně designu magnetické mapy i samotných magnetek změnil třikrát.
Rozjet nový projekt obnáší především vymyslet produkt, byznys model, finanční a marketingovou strategii. Ale je toho samozřejmě více, například vymýšlení jména značky, její vizuál, ale i třeba zamyšlení nad ochrannou známkou a budoucí rozšiřitelností značky nejen teritoriálně – třeba i do ciziny, ale i produktově.
Některé věci se předělávaly k lepšímu na poslední chvíli před spuštěním. Například jsme pro rodiče a dětystaly hru zdarma. Jedná se o takovou demohru hlavního produktu, aby si všechno osahali a nekupovali zajíce v pytli. I web jsem za září měnila asi 4×, přehazovala domény a konzultovala vše s webdesinéry.
Uvedení nového produktu na trh je určitě i finančně náročné. Jak jsi vyřešila financování? Měla jsi dopředu zpracovaný nějaký rozpočet?
Úplně v začátcích jsme samozřejmě rozpočet netušili, protože jsme ani nevěděli, co vše se bude dělat. Když začal byl jasný koncept projektu, dali jsme si nějaký odhad. Myslím, že to bylo 200 000 Kč na rozjezd. Tato částka zahrnovala především výrobu produktů, web a plánovaný marketing. Popravdě, o dost jsme tuto částku překročili. Přibyly různé atestace, placení externistům, právníci. Takže za mě, z pohledu maminky na rodičovské dovolené, to bylo dost finančně náročné. Půjčku jsem kvůli březnovému covid-19 partnerovi nechtěla povolit a použila na rozjezd firmy úspory.
V podnikání se neustále učíte
Co bylo nebo je na podnikání nejtěžší?
Za mě asi vymýšlení konceptu projektu. V první verzi byl projekt postaven na pohádkách zdarma, na které měly navazovat kreativní výzvy pro děti s placenými PDF návody. Mapa měla být spíše doplňkem, aby si děti značily, kudy lvíček putuje.
Ale pak nám s partnerem pořád přicházely signály, že tohle není ono. Ani jeden moc rukodělnému tvoření neholdujeme a návodů je po internetu celá řada. Začali jsme více řešit tu mapu. Z papírové verze se stala magnetická a vzdělávání bylo přesunuto do podoby her, kterých lze s naší Krabicí Vědomostí I Zábavy hrát nepočítaně. Pořád s rodiči přicházíme na další a další. Založili jsme na webu fond KVIZoHer.
Musela ses naučit něco nového? Pokud ano, co to bylo?
Učím se pořád. Pro mě jakožto bývalou programátorku a copywriterku není těžké psát texty, rozumět technickým věcem, nachystat si web či e-mailingovou kampaň. Umím i základy grafiky. Vůbec mi ale nejde komunikace se subdodavateli. Chci všechno a hned, hodně precizně, takže dokážu být velmi urputná.
Samozřejmě pro mě je novinkou veškerá logistika: jak správně zabalit balík, podat ho dopravci, nachystat štítek a tady ty zdánlivě neviditelné věci. Jenže ty se člověk naučí až za běhu projektu. Zatím si dost věcí děláme sami, takže i účetnictví z velké části leží na mně.
Při podnikání jsou důležití spolehliví partneři
Projekt děláš společně se svým partnerem. Dozvěděli jste se díky společné práci na projektu něco nového o vašem vztahu?
Oba už jsme podnikali předtím a s jinými společníky. Bohužel se nám stávalo, že se pak v rámci spoluprací rozcházely vize autorů. To byl i jeden z impulzů, proč jsme chtěli rodinný projekt. Máme stejný sen a vizi – pomáhat našim, ale i těm ostatním dětem. Nemůže tak docházet k rozkolu ani při dělbě zisku.
Nám naopak projekt vztah výrazně zlepšil. Měli jsme tak vedle cestování další společný koníček. Ponorka na nás padla v první vlně koronaviru. Zejména já jsem byla tehdy smutná, že v dobách ekonomické krize snad ani nemá smysl pouštět se do velkolepého projektu. Tady mě partner podržel, protože on podniká o dost déle než já.
S kým na projektu dále pracuješ?
Pomáhá mi jednak můj partner, jak už jsem zmiňovala. Jeho slova „Hakuna matáta” z pohádky Lví král (znamená to „Žádné problémy”) bych si asi měla vyrýt doma na zeď.
Dále bych ráda zmínila naši šikovnou grafičku Terku, která dala podobu celému projektu a je ilustrátorkou Tuláčkovy knížky. Dýchá za projekt tolik, jako by byla dalším spoluzakladatelem. Kolikrát mě nasměruje, slovy uklidní a povzbudí do další práce.
Parťáky sis vybrala dobře. Co tě naopak deptalo?
Pokud bych měla jmenovat, co mě třeba uvádělo do pocitů zmaru, pak určitě byrokracie a atestace dětských hraček. Pokud chcete dělat něco poctivě, pak všechno trvá, lidé nekomunikují hned a na to já nejsem zvyklá. Velké horko mě polilo ve chvíli, kdy jsme za týden měli tiskárně posílat podklady na knihu a mně napsali právníci, že původní jméno Flíček už je registrované jako ochranná známka. Měla jsem pouhý týden na vymyšlení nového jména, opravu textů v knížce a řešení nové ochranné známky, koupi domény. Ale zvládlo se.
Klobouk dolů. Měla jsi chvilky, že jsi to chtěla vzdát?
Jéje, těch bylo. A hádám, že jich bude ještě hodně. I o tomto je podnikání, ačkoliv se to moc nezmiňuje. Kolikrát jsem v noci brečela a říkala si: Mám já toto zapotřebí? Ale asi mám, jak je vidět, nevzdala jsem to.
Máma podnikatelka
Máš malého syna. Sama péče o dítě je náročná. Ty přitom pracuješ. Jak a kdy si organizuješ práci? Pomáhá ti někdo s domácností nebo se synem?
Kdyby jen malého syna, prozradím, že z těch 10 měsíců projektu jsem byla 6 měsíců těhotná. Hezky se mi to vše sešlo! Malý je velký nespavec, asi po mamince, usíná kolikrát až kolem 23. hodiny. Můj pracovní režim tedy vypadá tak, že pracuji hodinu během jeho denního spánku a poté cca 3 hodiny, když večer usne.
Mám sice hlídací babičku, ale nechci toho moc zneužívat, neboť můj synek má dalších pět neteří a synovců, kteří se u babičky v nějakém počtu vyskytují denně. Takže hlídání využívám spíše na doktory a byznys schůzky. S vařením o víkendu mi pomáhá partner. Do fáze dalšího delegování jsme se zatím nedostali. Uvidíme, jak se projekt rozjede a jak to pak budu všechno zvládat se dvěma malými dětmi.
Kdybys mohla začít pracovat na projektu znovu, udělala bys něco jinak?
Vtipné je, že tady s oblibou říkám: „Kdybych jen tušila, do čeho to v dětském byznysu lezu, nikdy bych do toho nešla!”
Každopádně řada věcí prostě urychlit nešla a všechno ještě zbrzdil koronavirus v březnu, kdy jsme se chystali založit s. r. o. a řešit první research ochranné známky. Těmi fázemi, dobrými i zlými, jsem projít prostě musela. Nedávalo třeba smysl budovat komunitu škol a rodičů na sociálních sítích, když jsem neměla žádný produkt v nabídce.
Chce se mi odpovědět, že bych nejradši posunula čas. Začala bych na projektu pracovat před dětmi. Ale i tady si myslím, že vše má svůj důvod a čas. Vesmír prostě chtěl, aby můj první syn byl součástí procesu. Ostatně jeho nejoblíbenější postavičkou v krtečkovi je lvíček.
Vymyslete dlouhodobý projekt
Na co by se měly zaměřit ženy, které chtějí uvést v život nový produkt? Co bys jim poradila?
Nebuďte na to samy. Mějte oporu, nejlépe v partnerovi anebo se obklopte podobně smýšlejícími osobami. Zákonitě přijdou slabé chvíle a vy se budete chtít vybrečet. V tu chvílí je na místě mít mentálního nakopávače.
Určitě doporučuji si dát načas s vymýšlením dlouhodobého konceptu projektu, tj. zamýšlet se, zda jde rozšiřovat, zda s ním lze expandovat, zda máte dobře zvolené jméno značky, abyste nemusely později dělat rebranding.
Poslední má rada se vztahuje k dobrému výběru spolupracovníků, i těch externích. Potřebujete srdcaře, kterým nemusíte doslova stát za zadkem. Je fajn, když sami přichází s nápady a umí je realizovat i bez vás. A bohužel ne vždycky vyberete člověka na první pokus. Taky jsme měnili a jsem ráda, že jsme se nakonec pro tento neoblíbený krok rozhodli. Tady mě opět podržel partner. Já jsem na to hodně měkká.
Kde a jak jste hledali spolupracovníky?
Grafičku jsme našli přes portál Na volné noze. Ostatní externisty (kodér, webdesignér, markeťačka) jsme získali na doporučení anebo jsem se poptala v tematických FB skupinách. Variantu hledat na inzerát moc nedoporučuji, já osobně s ní mám spíše špatnou zkušenost.
Autor použitých fotografií Radim Madarász
Komentáře k článku