Mýdlárna Mlýnky aneb Exkurze za přírodní kosmetikou
Mýdlařka z Bělé pod Pradědem, Marie Horáčková, vyměnila práci s dětmi za starodávné řemeslo. V rodinné mýdlárně kousek od Jeseníku vyrábí tuhá mýdla a další přírodní kosmetiku. Jaký je její postup při výrobě ručních mýdel? Proč si nechala přírodní kosmetiku schválit až v Bruselu? Kdo jí pomáhá s provozem manufaktury?
RUČNĚ VYRÁBĚNÁ MÝDLA MILUJI OD DĚTSTVÍ
Kdy vás poprvé napadlo, že byste mohla vyrábět tuhá mýdla?
Poprvé jsem o tom začala uvažovat při plánování programu dětského tábora. Připravila jsem pro malé táborníky výrobu jednoduchých mýdel z glycerinové hmoty. Děti byly nadšené. Postupně jsme vylepšovali recepturu, přidávali různé bylinky, esence, barvičky a nalévali do forem. Po nějaké době mi to už bylo málo, chtěla jsem vyzkoušet „pravou alchymii“ a vyrobit mýdlo z olejů, másel, bylin a roztoku vody a hydroxidu sodného.
Proč jste se rozhodla zrovna pro ručně vyráběná mýdla?
Upřímně řečeno – vždycky jsem byla tuhými mýdly okouzlena, táhlo mě to k nim, často jsem si je nakupovala na různých trzích a v prodejnách zdravé výživy. Poprvé jsem po nich sáhla po operaci plic v roce 2010, kdy mi lékaři doporučili omývat jizvu antibakteriálními mýdly, a já jsem s těmi, která jsem koupila v lékárně či drogerii, nebyla spokojená. Nemoc, kterou jsem prodělala, mě velmi změnila. Hlavně v přístupu a přemýšlení o tom, co na sebe a do sebe dáváme. To mě nasměrovalo k tomu, že jsem se začala velmi intenzivně zajímat o přírodní kosmetiku, zdravý životní styl a alternativní medicínu.
Jak se vyrábí tuhé mýdlo? Ručně!
Děláte přírodní mýdla. Jak postupujete při výrobě?
Jako snad u každé činnosti je velmi důležité si nejprve připravit čisté pracovní prostředí, oděv, veškeré pomůcky a suroviny. Vždy se začíná smícháním destilované vody a hydroxidu sodného. Touto reakcí teplota roztoku vystoupá až na 90 °C. Potom se musí počkat, až roztok přirozeně zchladne na 30 °C. Mezitím si navážím všechny oleje, másla, byliny, esenciální oleje, pudry atd. Do vychladlého roztoku vmíchávám v různých časových intervalech, podle fáze procesu saponifikace (zmýdelnění), nejprve nosné tuky, později pečující oleje, esenciální oleje, pudry. Výsledná hmota se míchá do té doby, než ztuhne na hustotu pudingu, a pak se nalévá do připravené dřevěné formy vystlané pečicím papírem.
Do mýdla se nesmí 24 hodin dostat vzduch, proto se směs musí pořádně přikrýt a utěsnit. Celá forma se pak zabalí do dek jako miminko, aby bylo mýdlo v teple. Odehrávají se v něm bouřlivé reakce a nějakou dobu tuhne. Po dvou dnech mýdlo vyklopíme, nakrájíme a necháme dva měsíce zrát. Během této doby mýdlo krásně ztvrdne, vyprchá z něj veškerý hydroxid sodný a zůstanou jen zmýdelněné oleje, másla, byliny a esence. Jednotlivé kostky mýdla na závěr oplachuji v roztoku z himálajské soli. Výsledné mýdlo je bez chemických látek, barviv, konzervantů i živočišných produktů.
Vzpomenete si na svůj první kosmetický výrobek? Udělala byste něco jinak?
Ano, můj úplně první výrobek bylo levandulové mýdlo odlité z glycerinové hmoty. Pamatuji si přesně na ten deštivý den, kdy jsem poprvé sáhla po kastrůlku, mýdlové hmotě, levandulové silici, sušených květech a odlila své první mýdlo. Dodnes mám jedno schované. Bylo by stejné i dnes, byla jsem šťastná, že jsem ho vyrobila a podařilo se. I když mi dnes tato výroba přijde velmi jednoduchá, v té době to bylo jediné, co jsem uměla.
Manžel dlouho trpěl na suché, do krve rozpraskané ruce a atopický ekzém – vznikla mast a mýdlo Všemocná manuka.
Přísná legislativa
Co všechno jste musela absolvovat, když jste se rozhodla, že chcete vybudovat mýdlárnu?
To by byla odpověď na celovečerní čtení, možná i na knihu. Legislativa je, co se týče kosmetiky, opravdu velice přísná a splnit veškeré požadavky bylo velmi náročné – psychicky, fyzicky, časově i finančně. Jako první proběhly návštěvy krajské hygieny a stavebního úřadu, následovalo kontaktování nejrůznějších laboratoří, toxikologů, státního zdravotního ústavu, projektantů. K této činnosti jsme potřebovali vyjádření a souhlas odboru životního prostředí, CHKOJ, požárníků, samozřejmě hygieny, výrobnu zkolaudovanou stavebním úřadem. A samozřejmě jsme veškeré kosmetické výrobky nechali schválit a registrovat v Bruselu.
Nejlepší přírodní kosmetika je ověřená přírodní kosmetika
K čemu je dobrá registrace výrobků v Bruselu? Co to znamená pro zákazníka?
Pro zákazníka to znamená, že si nekupuje výrobek, který jsem si jen tak „ukuchtila“ doma v hrnci a výsledek i bezpečnost tohoto produktu je nejistá. Naopak, kupuje si výrobek, jehož složení i bezpečnost je odborníky posouzena, schválena a je oficiálně registrován v evropské databázi kosmetických výrobků v Bruselu, tedy úplně stejně jako kosmetické výrobky prodávané v lékárně, drogerii i běžném obchodě.
Co certifikace obnášela?
Uvedení výrobků na trh obnášelo roční proces, jehož součástí byly mikrobiologické a zátěžové zkoušky v laboratořích, dermatologické testy kožní snášenlivosti, podrobné toxikologické posudky a registrace každého výrobku zvlášť v Bruselu. Pro zajímavost bych zmínila jednu konkrétní zkoušku – zátěžový test. Testoval se účinek konzervace mastí, nepoužívám totiž žádné chemické konzervanty, pouze přírodní vitamín E. Do mastičky byly v laboratoři záměrně zavedeny různé kolonie bakterií a plísní. V průběhu několika týdnů mast podstupovala opakovaně mikrobiologické rozbory, jak se v ní zavedeným bakteriím a plísním daří. Výsledek byl skvělý. Působením vitamínu E bylo množství nežádoucích kolonií postupně snižováno až do úplného odstranění.
Přírodní kosmetika s poetickými názvy
Používáte na své výrobky vlastní „recepty“?
Používám své vlastní receptury. Vždy jsem vycházela z nějakého „základního“ receptu na mýdlo či mast a podle potřeby jsem různě upravovala složení. Nejčastěji jsem vytvářela receptury pro sebe a pro své blízké. Příklad: narodila se nám první dcera, chtěla jsem ji mazat tím, co jsem pokládala na 100 % za nejlepší, a tak vznikla mast Maminčino pohlazení. Teď ji používám i na svou druhou holčičku. Manžel dlouho trpěl na suché, do krve rozpraskané ruce a atopický ekzém – vznikla mast a mýdlo Všemocná manuka.
Vlastně téměř každý můj výrobek vznikl pro někoho konkrétního z mého okolí. Studovala jsem účinky bylinek, hledala, čím zmírnit projevy ekzému nebo alergie. Načetla jsem si účinky esenciálních olejů jak na pokožku, tak v aromaterapii, protože při používání mých výrobků se prolíná oboje. Například mast Tymiánových nádech pomáhá díky obsaženým esenciálních olejům z tymiánu, eukalyptu a meduňky nejen nanesením na pokožku, ale i svou vůní. Používá se při léčbě rýmy a nachlazení. Zklidňuje dýchací cesty, pomáhá rozpouštět hleny a pozitivně ovlivňuje i psychiku.
Tuhé mýdlo 3 v 1
Rozhodla jste se ve své manufaktuře používat čistě rostlinné produkty. Logicky musí být vaše produkty dražší než průmyslově vyráběná kosmetika. Přesto se najdou zákazníci, kteří vaše výrobky kupují. Jací lidé ocení přírodní kosmetiku? Čím jste je oslovila?
Nejde jen o rostlinné produkty, používám v mastech často včelí vosk, tedy živočišný produkt, ale veškeré suroviny jsou přírodní. Cena přírodní kosmetiky může někomu připadat vysoká, ale z dlouhodobého hlediska to až tak není pravda. Výrobky jsou sice při pořízení dražší, ale můžeme díky nim zase něco jiného vynechat. Já sama jsem takhle vysadila celou škálu kosmetických výrobků, které jsem dříve používala, což musíme vzít při posouzení ceny určitě v úvahu.
Přírodní tuhé mýdlo je zdravější
Uvedu příklad: obyčejné tuhé mýdlo stojí cca 30 Kč, mé mýdlo stojí 99 Kč. Když si uvědomíme, že běžný sprchový gel stojí kolem 100 Kč, dostaneme hned několik argumentů pro přírodní mýdlo: první obrovské PRO je složení. Přírodní mýdla jsou z rostlinných olejů, másel, bylin, esenciálních olejů a neobsahují žádné chemické přísady.
Naproti tomu jsou sprchové gely chemickými koktejly, které mají kyselé PH. V dnešní době již tak překyselených organismů je lepší a zdravější přírodní tuhé mýdlo, které je zásadité a má PH 8–10. Zralé mýdlo, které je správně uchováváno na suché mýdlence a nerozmočí se na umyvadle či vaně, vydrží déle než sprchový gel. Mýdlo je vhodné na celé tělo, čištění obličeje i na umytí vlasů. Pleť je po použití čistá, vyživená, zaléčená a tonizovaná – není třeba po koupeli používat tělová mléka, pleťové vody a tonika na obličej. Čímž vlastně docházíme k tomu, že je mýdlo nejen zdravější, ale také levnější.
Komu se zdá cena stále vysoká, pokusím se ho přesvědčit tím, že používám kvalitní suroviny s blahodárnými účinky na pokožku i zdraví. Vše je ručně vyráběné, v malém množství a vždy čerstvé. Přirovnala bych to k nakupování zeleniny od farmářů – je dražší, ale pro naše zdraví výhodnější, není chemicky ošetřená ani masově pěstovaná, a tak každá hlávka salátu dostane svou zaslouženou lásku i péči… v mém případě to není hlávka salátu, ale kostka mýdla.
Mýdlařka musí být tak trošku bylinkářka
Začínala jste mýdly, postupně ale rozšiřujete výrobu o další přírodní kosmetiku. K tomu je nejspíš nutné rozumět bylinkám. Radí vám v tom někdo, nebo jste se všechno musela naučit sama?
Další výrobky přidávám postupně a vlastně nepřetržitě studuji účinky nejrůznějších bylin. Občas se mi stává, že se na mne někdo obrátí s dotazem typu: „co by mi pomohlo na to a to,“ a tak začnu pátrat, číst a studovat.
Výrobnu se skladem vám manžel vybudoval v domě, kde bydlíte. Kolik úsilí stálo vybudovat manufakturu? Co všechno jste potřebovali, aby byla výrobna funkční?
Stálo nás to velmi mnoho úsilí, času i peněz. Byli jsme zrovna ve fázi budování patra našeho domu, byl to tedy jeden obrovský prostor. Vybrali jsme část, ze které manžel vybudoval dvě samostatné místnosti – výrobnu a příruční místnost, kde skladujeme suroviny i hotové výrobky. Na tyto prostory však musel být zvlášť vypracovaný projekt, protože se jednalo o část určenou k podnikání. Museli jsme vzít v potaz veškeré požadavky stavebního úřadu a hygieny a podle toho provozovnu vybudovat a vybavit.
Ručně vyráběná mýdla z Bělé pod Pradědem si koupíte i v Praze
Kde se dají vaše výrobky koupit?
Ručně vyráběná mýdla a naše další produkty z přírodní kosmetiky můžete koupit v našem e-shopu nebo ve třech kamenných prodejnách. V Jeseníku v obchodě Z Okolí, lázeňském obchodě ve Schrothových lázních v Lipové a v Praze v prodejně CVRK Orionka na Vinohradech. Postupně budeme zařazovat další obchody.
Propagujete nějak svou firmu?
Prozatím moc ne, jsem na mateřské dovolené se čtyřměsíční dcerou, a tak se „rozjíždím“ spíše pozvolna, abych se do toho mohla naplno opřít po mateřské. Ale jinak samozřejmě používám propagační letáčky, webové stránky, facebook – a nejlepší reklama vždy byla a bude spokojený zákazník.
Podnikání s dětmi
Jak vypadá váš běžný pracovní den?
Jak jsem odpověděla dříve, jsem s dětmi doma, takže klasický pracovní den nemám. Velkou výhodu vidím v tom, že mám výrobnu doma. Pracuji, když děti spí nebo se jim věnuje manžel.
Máte k ruce pomocníka, nebo vše zvládáte sama?
Pomocníka nemám, mám parťáka a tím je můj muž, který mi v mnohém pomáhá.
Máte dvě malé děti, jak se vám daří skloubit rodinu s podnikáním?
Občas je to náročné, ale zatím to celkově zvládáme, protože mýdlárna se rozjíždí postupně. Občas máme i přesto „fičák“ a chystáme velkou zakázku, třeba právě teď jsme odvezli do Prahy 400 výrobků, ale zase nás silně motivuje a žene dopředu pocit, kolik jsme toho zvládli a kolika lidem mohou výrobky pomoct nebo udělat radost.
Říkala jste, že vás manžel podporuje. Jak konkrétně? Myslíte si, že byste to zvládla i bez této podpory? Máte kolem sebe víc lidí, kteří vám s provozem pomáhají a podporují vás?
Bez manžela bych to nezvládla, bez něj bych do toho vůbec nešla. Od začátku jsme jednali jako parťáci, rozhodli jsme se do procesu jít spolu a tak to také zůstalo. Pomáhá mi opravdu hodně, komunikuje s úřady, celou provozovnu postavil sám, vyrobil mi dřevěné formy na mýdla a řezačku, je specialista na excelovské tabulky se stavy skladu, surovin, fakturami, objednávkami a spoustou dalšího, co nám výrobu i podnikání velmi usnadňuje. Plánujeme do budoucna, že odejde ze své nynější práce a budeme vyrábět spolu. Chtěli bychom vybudovat rodinnou firmu, se kterou budou snad jednou pokračovat naše děti.
Přírodní kosmetika pro děti i dospělé s citlivou pletí
Mám citlivou pleť, máloco snesu. Je pro mě vaše kosmetika vhodná?
Nemám iluze o tom, že se moje kosmetika hodí vždycky pro každého, přesto si troufám říci, že ano. U této otázky bych zmínila provedené testy kožní snášenlivosti. Testy byly provedeny v laboratoři v Hodoníně, kde testování mé kosmetiky dobrovolně podstoupilo 30 žen. Testy byly dlouhé, ženy různě citlivé a ani jedna z nich neměla sebemenší dráždivou reakci na mé výrobky. Po tomto testování byla ženám nanesena dráždivá látka, aby bylo porovnáno, jestli a jak na ni reagují. Pokožka všech žen reagovala podrážděním. Což je opět pro mě a mé výrobky velký úspěch.
Je vaše přírodní kosmetika vhodná i pro děti?
Ano, sama hojně používám kosmetiku na svých dětech. Čtyřměsíční Elišku denně mažu krémem Maminčino pohlazení, který je vhodný jak pod plenku při přebalování, tak na tělíčko po koupání. U starší, tříleté Marianky, nejčastěji používám měsíčkové nebo levandulové masti na ošetření jakýchkoliv oděrek a škrábanců. Bez tymiánové masti se u nás neobejde žádné nachlazení a rýma. Při prvních projevech nachlazení mažu dětem na hrudníček i záda, na čelo, pod nos a na plosky nohou. U obou holčiček se občas objeví ve vlasech seborea, v tomto případě namažu hlavičku manukovou mastí. Nechám cca půl hodiny působit a umyju manukovovým mýdlem.
Mýdlo v černém na čištění a detoxikaci pleti
Na který svůj výrobek jste nejvíc pyšná?
Vlastně na všechny, jsem jako jejich maminka. Ale přeci jen bych zmínila velké úspěchy mýdla a masti Všemocná manuka a mýdla s názvem Mýdlo v černém. Ve velkém množství vozím výrobky z manuky do Schrothových léčebných lázní, kde se léčí kožní potíže, především lupénka. Kožní lékařka z lázní pacientům doporučuje naše mastičky a konkrétně Všemocná manuka velmi pomáhá při projevech lupénky, ekzémů, plísní a dalších kožních potíží. Mýdlo v černém je zase báječné na čistění a detoxikaci pleti, já osobně si už mnoho let nečistím obličej ničím jiným, mýdlo hloubkově čistí, zmatňuje a tonizuje pokožku, je vhodné na obličej i celé tělo, obsahuje aktivní uhlí, šalvěj a limetku.
Co plánujete do budoucna?
Plány mám velké a téměř neustále nosím v hlavě nové nápady. V příštím roce chceme uvést na trh pleťové krémy, tělová mléka a masážní oleje.
Mýdlařka radí: plňte si sny
Co byste vzkázala ženám, které láká živit se rukama, ale bojí se do podnikání pustit?
Určitě všem ženám s láskou a úctou vzkazuji, že plnit si vlastní sny je velmi důležité. Máme za sebou neuvěřitelně náročnou cestu, občas mě na ní doprovázely slzy, beznaděj i vztek, ale stálo to za to… o to víc si nyní vážím toho, co jsme s manželem dokázali. Každý den se lépe vstává, když první, na co si po probuzení vzpomenete, je to, že budete celý den dělat, co vás baví, naplňuje, co milujete.
Takže jděte do toho, řešení se vždycky najde!
Komentáře k článku