fbpx
MENU

Dentální probiotika a jejich benefity pro zdraví ústní dutiny i imunity

dentální probiotika pro zdravé dásně

Trápí vás nepříjemný zápach z úst? Musíte chodit častěji k zubaři na odstraňování zubního kazu? Dentální, jinak také orální či ústní probiotika vás těchto problémů zbaví. Tyto přátelské bakterie pomáhají stabilizovat ústní mikroflóru a zabraňují tak svým působením například vzniku parodontózy. Pomáhají nejen dospělým jedincům, ale i dětem. A navíc fungují i jako prevence.

Co jsou dentální probiotika?

Probiotika jsou živé mikroorganismy, které se v lidském těle vyskytují zcela běžně. Patří mezi tzv. přírodní imunomodulátory. V těle máme dva důležité druhy probiotik. Jedny jsou ty, která najdeme ve střevech. Mají na starost náš zažívací systém. Jejich běžnou součástí jsou bakterie mléčného kvašení – laktobacily. Druhá jsou ústní probiotika, která naopak obohacují celou naši dutinu ústní. Díky tomu, že příznivě ovlivňují i dásně a stav zubů, je možné setkat se s nimi pod označením dentální probiotika. Pomáhají udržovat dostatečnou imunitu a zvyšují obranyschopnost. Navíc také chrání středouší a nosohltan.

Jak funguje orální probiotikum?

Ústní probiotikum se pozvolně rozpouští v ústech a při tom se dokáže přichytit na příslušná místa, kde je potřeba a začne prospěšně působit. Zabraňuje tak škodlivým bakteriím ničit orální prostředí. Proto se vyrábí hlavně ve formě rozpustných tabletek nebo v prášku.

Kdy ústní probiotika užívat?

Dentální probiotika je dobré začít užívat pokud dochází ke zhoršenému stavu v dutině ústní díky nesprávné péči. Nebo v období po ukončení antibiotické léčby, kdy je potřeba stabilizovat ústní mikrobiom.

Užívat ústní probiotika můžete i preventivně.

Co je ústní mikrobiom

Jedná se o shluk rozlišných mikroorganismů, které se nachází na zubech, rtech, jazyku, mandlích atd. Tím, že se člověk pečlivě stará o svůj ústní mikrobiom, si zajistí zdravé zuby bez krvácejících dásní, vyhne se nevábnému dechu z úst a bude předcházet různým dentálním onemocněním.

Co způsobí nedostatek ústních probiotik?

Nedostatek probiotik v organismu způsobují běžné vlivy života, jako je stres, nemoci, užívání antibiotik, různé změny prostředí. Dále také špatný životní styl a stravování. Nedostatek přátelských bakterií se projevuje různými problémy.

  • Vyšší kazivostí zubů
  • Bakteriálním plakem
  • Záněte dásní
  • Parodontózou
  • Zánětem v okolí zubního implantátu
  • Chronickým zápachem z úst
  • Problémy s dásněmi

Jak se užívají orální probiotika?

Pokud dospělý jedinec nebo dítě nemá dostatek prospěšných bakterií, může si je doplnit sám pomocí dostupných ústních probiotik. Užívat ústní probiotika můžete i preventivně. Takže se těmto problémům dá i předcházet. Ústní probiotikum se vyrábí jako doplněk stravy. Nejedná se o lék.

Dostupná probiotika pro zdravou ústní dutiny

Bactoral

Orální probiotikum Bactoral pomáhá doplnit přátelské bakterie Streptococcus salivarius K12 v krku a doporučuje se začít užívat ihned po ukončení antibiotické léčby. Studie prokázaly, že Bactoral se dokáže efektivně usadit v dutině ústní již za 3 dny užívání a vydrží v ústech více jak měsíc po užití poslední tabletky.

Bactoral můžete brát 2x denně po jedné tabletě ráno a večer. Vždy po jídle. K dostání je buď krabička s 16 nebo 30 rozpustnými tabletkami. Některé navíc obsahují i vitamin D. V zimě se může přípravek užívat nepřetržitě po jedné tabletě denně jako prevence. Pastilky by se neměly užívat spolu s ústní vodou s antibakteriálním účinkem.

Probiodentix

Přírodní orální probiotikum Probiodentix pečuje především o chrup s obsahem živé probiotické kultury Streptococcus salivarius M18 a vitaminu D3. Pro lepší chuť je přidána do složení máta peprná. Doporučuje se užívat jednu tabletu denně. Vždy večer po jídle. Ve vážných případech lze užít i 2 tablety za den. Nechává se rozpustit pozvolna v ústech. Díky obsahu izomaltu může mít nadměrná konzumace projímavé účinky.

dentální probiotikum bacentos D
orální probiotikum Bacentos -D s vitamínem D

DENTOHELP BioBoom

Je nabízen v ekonomickém balení 60 tablet za výhodnou cenu. A to z důvodu vyššího doporučeného dávkování oproti ostatním podobným produktům. Dentohelp BioBoom se užívá 2 – 3x denně po jedné tabletce. Díky obsahu probiotické směsi (Lactobacillus acidophilus, Bifidobacterium bifidum, Lacticaseibacillus casei, Lactiplantibacillus rhamnosus, Lastiplantibacillus plantarum) se Dentohelp BioBoom zaměřuje hlavně na omezení škodlivých bakterií v ústech. A také díky svému složení udržuje dostatečnou mineralizaci zubů a podporuje správnou funkci dásní. Navíc obsahuje prospěšné betaglukany z pivovarských kvasinek a hlívy ústřičné. Jeho jahodové aroma ocení zejména děti. Sorbitol, který přípravek obsahuje, může způsobovat projímavé účinky.

Ústní probiotika pro děti

Tabletky jsou ideální pro děti od 3 let. Batolata a děti, které mají problém s cumláním mohou využít i užívání ve formě prášku, který se nechá jen volně rozpouštět v ústech. Užívat ústní probiotika mohou děti nejdříve od jednoho roku. Probiotikum se dětem dává vždy po jídle, většinou po večeři, aby po tom už nic nejedly a nepily.

Bactoral Baby

Bactoral Baby doporučují rodiče dětí, kteří díky jeho užívání, vyléčili zdárně i zánět ucha a zmírnili příznaky angíny. Prodává se v práškové formě v sáčcích. Obsah sáčku se nechá rozpustit v mléce ohřátém maximálně na 40 °C. Dítě může tuto směs sníst buď po lžičkách nebo vypít přímo z kojenecké láhve se savičkou. Obsahuje probiotickou kulturu Streptococcus salivarius K12, a navíc vitamin D. A malé děti jistě ocení jahodovou příchuť.

BioGaia ProDentis

Ústní probiotika pro děti od 3 let jsou BioGaia ProDentis. Jsou ve formě pastilek, která se rozpouští pomalu v ústech. Jsou bez lepku a bez zbytkového množství BKM (bílkovina kravského mléka) nebo laktózy. Můžou se užívat i dlouhodobě. Obsahují živé bakterie Limosilactobacillus reuteri Prodentis a doporučují se užívat 1 – 2x denně.

BAC-ENTOS

Tyto ústní probiotika jsou vhodná nejen pro dospělé osoby, ale také i děti od 3 let. Navíc jsou ideální i pro vegany a alergiky. Jsou bez lepku a laktózy. Ve složení najdete živé bakterie Streptococcus salivarius SAL21. BAC-ENTOS pomáhá zajistit hygienu v ústech. Je účinný proti vzniku aftu nebo plaku na jazyku a likviduje bakterie, které způsobují zápach z úst. A pro děti jsou v nabídce navíc s jahodovou příchutí.

Nežádoucí účinky orálních probiotik

Probiotika jsou mikroorganismy bez patogenu, nevyvolávají žádná onemocnění. Jejich případné nežádoucí účinky při užívání jsou velmi vzácné. Ve výjimečných případech se může jednat o zvýšené riziko bakteriálních nebo houbových infekcí. Při nadměrné konzumaci může u některých orálních probiotik dojít k projímavému účinku, díky vysokému obsahu sladidel. Užívání přípravku proto konzultujte s vaším ošetřujícím lékařem.

Interakce orálních probiotik s léky

Probiotika mohou reagovat i s léky, které na sebe vzájemně působí. Zvyšuje se tím riziko vedlejších účinků a klesá jejich účinnost. Jedná se především o antibiotika.

Péči o vlastní zdraví se dnes člověk věnuje mnohem více a pečlivěji než v minulosti. Díky kvalitním prostředkům toho dosáhne mnohem efektivněji.

Ilustrační obrázek: Image by confidentdentalcare from Pixabay


Autor článku

Lucie Pitauerová

Máma od dvou dětí, kterou nikdy nebavilo jen tak sedět a nic nedělat. Ráda cestuje, a právě cestování ji nakonec přivedlo i ke psaní. Sepisuje svoje zážitky z cest, o které se ráda dělí. Navíc má v oblibě malování, design a grafiku. Neustále se vzdělává novými směry. 

Podobné články

10 důvodů, proč užívat betaglukany
Přírodní imunomodulátory. Co umí a k čemu jsou dobré?
Odhalte příčiny insomnie a vyzkoušejte sílu přírodu

Komentáře k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlášením k odběru souhlasíte se zpracováním osobních údajů.